Specjalizacje
Adres
ul. Konstytucji 3 Maja 3
86-300 Grudziądz
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Czwartek: 8:00 - 20:00
Piątek: 8:00 - 18:00
Rejestracja

Elastaza w kale - badanie przesiewowe w kierunku niewydolności trzustki


Trzustka to niezwykle istotny organ, który pełni dwie główne funkcje wydzielnicze: egzokrynną i endokrynną. Pierwsza z nich to produkcja enzymów wydzielanych do światła jelita cienkiego odpowiedzialnych za trawienie i wchłanianie składników pokarmowych. Z kolei druga funkcja organu związana jest z produkcją i wydzielaniem do krwioobiegu hormonów regulujących gospodarkę węglowodanową.

Wielozadaniowość trzustki sprawia, że od jej sprawnego funkcjonowania zależy cały proces trawienia. Niestety obecny sposób odżywiania się związany głównie z nadmiernym spożyciem produktów obfitujących w tłuszcze nasycone, proste cukry i rafinowane produkty pochodzenia zbożowego sprawia, że nasza trzustka zmuszona jest do pracy pod bardzo dużym obciążeniem. Jednak głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju stanów zapalnych tego organu jest nadużywanie alkoholu i to bez względu na jego rodzaj. Proces zapalny może być również indukowany przez palenie tytoniu lub przyjmowanie niektórych leków.

Do najczęstszych przyczyn niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki należą: przewlekłe zapalenie trzustki, ostre zapalenie trzustki, mukowiscydoza oraz nowotwory trzustki. Najbardziej rozpowszechnionymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów są bóle brzucha i biegunki.

Elastaza trzustkowa jest jednym z enzymów trzustkowych, które wraz z sokiem trzustkowym zostaje wydzielona do dwunastnicy, gdzie uczestniczy w procesie trawienia białek. Sama elastaza w przewodzie pokarmowym nie jest poddawana procesowi trawienia. Postać jej nie ulega zmianie jak to jest w przypadku innych enzymów trzustkowych Z tego powodu stanowi doskonałe źródło informacji na temat zewnątrzwydzielniczej funkcji trzustki. Ilość elastazy jaka zostaje wyprodukowana przez trzustkę,  zostaje wydalona z kałem.

Specjalistyczny, nowoczesny test diagnostyczny G test Ela 1 pozwala w szybki sposób na określenie zdolności zewnątrzwydzielniczych trzustki. Wyniki testu są łatwe do interpretacji i miarodajne. Mogą być wskazaniem do dalszej diagnostyki lub wykorzystane przez lekarza specjalistę do wdrożenia skutecznej terapii.

Newsletter zdrowotny

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj wiadomości o ważnych badaniach
ul. Konstytucji 3 Maja 3, Grudziądz | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 661 014 444 | 661 074 444
© 2020 Centrum Zdrowia Na Skarpie | Projekt i realizacja: Studio113