Specjalizacje
Adres
ul. Konstytucji 3 Maja 3
86-300 Grudziądz
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Czwartek: 8:00 - 20:00
Piątek: 8:00 - 18:00
Rejestracja

Kalprotektyna w kale


Oznaczenie poziomu kalprotektyny w próbce kału G-test KALPRO służy różnicowaniu chorób jelitowych.

Wielu pacjentów zgłasza  nawracające dolegliwości jelitowe pod postacią bólów brzucha,  wzdęć, biegunek czy zaparć,  które mogą być pierwszymi objawami nieswoistych chorób zapalnych  jelit (IBD),  jak i objawami zespołu jelita drażliwego (IBD).

W takich przypadkach bardzo istotne jest odróżnienie czy pacjent cierpi na nadwrażliwość jelit, nazywaną Syndromem Jelita Drażliwego (IBS), czy też na dużo poważniejsze w potencjalnych skutkach i wymagające intensywnego leczenia przeciwzapalnego Nieswoiste Zapalenie Jelit (IBD)- wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Crohna.

Dotychczas brak było sposobu nieinwazyjnej i jednoznacznej metody rozróżniania pomiędzy obydwoma schorzeniami. Postęp w dziedzinie diagnostyki medycznej spowodował jednak, że dostępne są obecnie testy umożliwiające szybką i jednoznaczną diagnozę.

W wyniku intensywnych badań, w ostatnim czasie zidentyfikowano szereg białek, których podniesiony poziom w kale świadczy o występowaniu lub zaostrzeniu stanu zapalnego jelit. Wśród nich kalprotektyna jest najlepiej scharakteryzowanym i najczęściej badanym markerem molekularnym wśród pacjentów, u których podejrzewa się NZJ. Podniesiony poziom kalprotektyny z prawie 95% dokładnością identyfikuje pacjentów, którzy cierpią na NZJ i w ten sposób, wraz z badaniem kolonoskopowym, stanowi podstawę jednoznacznej diagnozy

Kalprotektyna jest markerem  w monitorowaniu Nieswoistego Zapalenia Jelit. Regularne badanie poziomu kalprotektyny w próbkach kału jest bardzo pewnym i szybkim sposobem monitorowania stanu zapalenia i wygojenia śluzówki jelit. Z drugiej strony, wzrost stężenia kalprotektyny świadczy o nadchodzącym lub przebiegającym zaostrzeniu choroby. W tym przypadku wzrost stężenia markera nierzadko poprzedza lub pokrywa się w początkiem wystąpienie objawów i dzięki temu szybka ocena poziomu kalprotektyny pozwala na podjęcie prawidłowych decyzji dotyczących włączenia odpowiedniego leczenia.

Newsletter zdrowotny

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj wiadomości o ważnych badaniach
ul. Konstytucji 3 Maja 3, Grudziądz | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | 661 014 444 | 661 074 444
© 2020 Centrum Zdrowia Na Skarpie | Projekt i realizacja: Studio113